Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel İşlev Bozuklukları

Disparoni / Vajinismus / Vulvodini
Cinsel ilişki sırasında, smear testinde veya tampon nedeniyle ağrılı bir vajinal penetrasyon yaşanması durumu yaşanıyorsa Vajinismus, Vulvodini veya Disparoni’ye sahip olabilirsiniz. Kadınlar genellikle ağrıyı yanma, batma, tıkanma veya sıkışma hissi olarak tanımlarlar.

Ağrı ilk penetrasyonda veya yalnızca derin penetrasyonda ortaya çıkabilir. Çoğu zaman pelvik taban kaslarındaki gerginlikten veya cilt hassasiyetinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ayrıca ağrı olacak diye beklemek veya ağrıdan korkmak, vajinal kasların koruyucu bir şekilde kasılıp  daha da yoğun bir şekilde hissedilmesine neden olabilir.

  • Pelvik taban fizyoterapisi nasıl yardımcı olur?

    Pelvik taban kasları cinsel aktivitede önemli bir role sahiptir. İlişki sırasında ağrı veya penetrasyonun hiç olamamasına sebep olan faktörlerin detaylı değerlendirilmesi gerekmektedir. Psikolojik durumun kas fonksiyonuna nasıl etki ettiği detaylı olarak anlatılmalıdır. Maket ve çeşitli görsel araçlar ile genital organlar tanıtılıp, kasların kasılma ve gevşeme fonksiyonları öğretilmelidir. Gerginleşen veya ağrı yaşanan kaslara yönelik pelvik taban fizyoterapisi kapsamında; gevşeme metodları, solunum eğitimi, manual uygulamalar ve çeşitli egzersiz metodları uygulanmaktadır.