Dışkı Kaçırma

Dışkı Kaçırma

Dışkı kaçırma nedir?
Fekal inkontinans, bağırsak hareketlerinin kontrol edilememesidir ve istemsiz bir şekilde dışkı kaçmasına neden olur. Bazı durumlarda sadece gaz inkontinansı, dışkı inkontinansı veya her ikisi birden görülebilir. Bu durum, utanç, sosyal izolasyon ve depresyona neden olarak kişinin yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

  • Dışkı kaçırmanın nedenleri nedir?

    Kas veya sinir hasarı, inflamatuar barsak hastalığı ve bazı ameliyatlar dahil olmak üzere dışkı inkontinansının birçok olası nedeni vardır. Kadınlarda doğum, anal sfinkterlerin kaslarına ve sinirlerine zarar verebilir, bu da kas tonusunun zayıflamasına ve bağırsak hareketlerinin kontrolünün azalmasına neden olabilir. Bazı durumlarda ise uzun süredir devam eden kabızlık şikayeti, dışkı kaçırmanın sebebi olabilmektedir.

  • Pelvik taban fizyoterapisi nasıl yardımcı olur?

    Pelvik taban fizyoterapisi dışkı inkontinansı için konservatif bir tedavi yöntemidir. Kasların mevcut gücü ve tonusu değerlendirilerek, kas kontrolünü iyileştirmek için kişiye özel bir egzersiz programı geliştirilir. Yaşam tarzı veya diyet değişikliği ve bağırsak alışkanlıklarının işlevsel olarak yeniden eğitilmesine ek olarak anal sfinkter ve pelvik taban kasları için güç veya dayanıklılık egzersizleri planlanır. Eğer pelvik kaslarda dissinerji veya spazm sebebiyle oluşan bir dışkı kaçırma ise, bu sefer kasları gevşetmek üzere planlanan programı takiben güçlendirme çalışmaları yapılabilir.