Nörojen Mesane

Nörojen Mesane

Nörojen mesane nedir?
Nörojenik mesane, kişinin beyin, omurilik veya sinir problemleri nedeniyle mesane kontrolünü sağlayamamasıdır. Normal şartlarda mesanenin boşalmaya hazır olana kadar idrarı tutabilmesi için birçok kas ve sinirin birlikte çalışması gerekir. Sinir mesajları beyin ile mesanenin boşalmasını kontrol eden kaslar arasında gidip gelir. Bu sinirler hastalık veya yaralanma nedeniyle zarar görürse kaslar doğru zamanda kasılıp gevşeyemeyebilir. Nörojenik mesanesi olan kişilerde sinirler ve kaslar birlikte iyi çalışamaz. Mesane doğru şekilde dolmayabilir veya boşalmayabilir.

Nörojen mesane, inme, Parkinson, MS, omurilik yaralanması gibi sinir sistemi hastalıklarında veya majör pelvik cerrahi, diyabet veya diğer hastalıkları geçirmiş kişilerde görülebilir.

 • Nörojen mesanenin belirtileri nelerdir?

  Nörojen mesanenin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Semptomlar aynı zamanda soruna neden olan sinir hasarının türüne de bağlıdır. Belirtiler şunları içerebilir:

  İdrar yolu enfeksiyonu
  İdrar yolu enfeksiyonu genellikle nörojenik mesanenin ilk belirtisidir. Aşırı aktif ve az aktif mesanesi olan kişiler tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları yaşayabilirler.

  İdrar kaçırma
  Mesane kasları aşırı aktif olabileceğinden ve normalden daha sık sıkışabileceğinden idrar sızıntısı meydana gelebilir. Bazen ani bir şekilde sıkışma gelip sadece birkaç damla idrar sızdırılabilir, bazen çok miktarda,  bazen ise uyurken idrar kaçırma yaşanabilir.

  Sık sık idrara çıkma
  İdrar yapma hissinin sık sık ve ani bir şekilde gelmesi, nörojen mesanede görülen yaygın bir semptomdur. Genel olarak yaklaşık 2 lt sıvı alımına, 24 saatte 8 kereden fazla çıkmak sık idrara çıkmak olarak belirtilmektedir.

  İdrarı boşaltamama ile birlikte idrar damlaması
  Az aktif mesanede, mesanenin tam olarak boşalması zor olabilir (idrar retansiyonu). Mesane kasının gerektiğinde kasılmamasından veya üretranın etrafındaki sfinkter kaslarının da doğru şekilde çalışmamasından kaynaklanabilir. Mesane kası boşalmaya çalıştığı zamanda sıkı kalıp gevşemeyebilir.

 • Nörojen mesanenin nedenleri nelerdir?

  Nörojenik mesanesi olan kişilerde mesane sinirleri hastalık veya yaralanma nedeniyle hasar görürse kaslar doğru zamanda kasılıp gevşeyemeyebilir. Sinirler ve kaslar birlikte koordineli bir şekilde çalışmadığında ise, mesane doğru şekilde dolmayabilir veya boşalmayabilir

 • Nörojen mesanenin tedavisi nedir?

  Tedavinin amacı semptomları kontrol altına almak ve böbreklerin hasar görmesini önleyip, yaşam kalitesini iyileştirmektir. Tedavide, yaşam stili değişiklikleri, mesane eğitimi, pelvik taban rehabilitasyonu, medikal tedaviler, Temiz aralıklı kateterizasyon (TAK) kullanımı, nöromodülasyon yöntemleri, cerrahi ve botoks işlemleri uygulanabilir.

 • Pelvik taban fizyoterapisi nasıl yardımcı olur?

  Nörojen mesanede rehabilitasyon amacı, mesane ve sfinkter kaslarını yeniden eğiterek işeme ve dışkılamada doğru paternlerin yeniden oluşmasını sağlamaktır. Böylelikle mesane kası sıkışmaya başladığında pelvik taban kaslarının gevşemesi sağlanabilir veya sfinkter kaslarınızın gücü artırılabilir. Bu amaçla hasta eğitimi, mesane ve bağırsak eğitimi, pelvik taban kas eğitimi, solunum eğitimi, manual uygulamalar, biofeedback ve gevşeme egzersizleri yapılarak multikomponentli bir yaklaşım sergilenebilir.