Mesane Problemleri

Mesane Problemleri

Her 3 kadından 1'inin hayatının bir döneminde mesane problemi yaşayacağı düşünülmektedir. Pelvik taban fizyoterapisinin kadınların yaklaşık %80'inde semptomları azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir.

İdrar kaçırma nedir?
İdrar kaçırma, ciddiyeti küçük bir sızıntıdan mesane kontrolünün tamamen kaybına kadar değişen aralıkta görülen bir kaçırma problemidir. Hem hayat kalitesini oldukça olumsuz etkilemekte hem de özgüveni zedelemektedir. Ayrıca ileri yaşta hastalıkların kötüleşmesine sebebiyet vermektedir.

Nörojen mesane nedir?
Nörojenik mesane, kişinin beyin, omurilik veya sinir problemleri nedeniyle mesane kontrolünü sağlayamamasıdır. Normal şartlarda mesanenin boşalmaya hazır olana kadar idrarı tutabilmesi için birçok kas ve sinirin birlikte çalışması gerekir. Sinir mesajları beyin ile mesanenin boşalmasını kontrol eden kaslar arasında gidip gelir. Bu sinirler hastalık veya yaralanma nedeniyle zarar görürse kaslar doğru zamanda kasılıp gevşeyemeyebilir. Nörojenik mesanesi olan kişilerde sinirler ve kaslar birlikte iyi çalışamaz. Mesane doğru şekilde dolmayabilir veya boşalmayabilir.

Nörojen mesane, inme, Parkinson, MS, omurilik yaralanması gibi sinir sistemi hastalıklarında veya majör pelvik cerrahi, diyabet veya diğer hastalıkları geçirmiş kişilerde görülebilir.

İnterstisyel Sistit nedir?
İnterstisyel sistit, mesanenin kronik ve inflamatuar bir rahatsızlığıdır. Kadınlarda daha sık görülmekte ve nedeni tam olarak bilinememektedir. Genellikle idrar yapma sırasında ağrı, ani sıkışma hissi, sık idrara gitme, az miktarda idrar yapma ve gece idrara kalkma gibi semptomlarla ortaya çıkmaktadır. Rahatsızlığa eşlik eden belirti ve semptomlar kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. İnterstisyel sistit semptomları bazı durumlarda oldukça şiddetli olabilmektedir ve bu durum kişilerin hayat kalitelerini oldukça olumsuz etkileyebilmektedir. İnterstisyel sistit için tanı koymanın zor olması nedeniyle danışanların doğru teşhisi almaları bazen seneler sürebilmektedir.