Pelvik Taban Fizyoterapistine Ne Zaman Başvurmalıyım?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Pelvik Taban Fizyoterapistine Ne Zaman Başvurmalıyım?
Pelvik Taban Fizyoterapistine Ne Zaman Başvurmalıyım?

Pelvik Taban Fizyoterapistine Ne Zaman Başvurmalıyım?

Pelvik taban fizyoterapisini hiç duydunuz mu? Eğer ilk defa duyuyorsanız yalnız değilsiniz. Pek çok kişi, yalnızca pelvise ayrılmış bir fizyoterapi uzmanlığının bulunduğunu keşfettiğinde şaşırıyor. Bir yaralanmanın ardından koşmaya geri dönmenize ve ameliyata hazırlanmanıza veya ameliyattan sonra iyileşmenize yardımcı olması için bir fizyoterapiste gitmeniz gerektiğini zaten biliyor olsanız da, fizyoterapistlerin size yardımcı olabileceği çok daha fazla alan var.

Pelvik taban fizyoterapistine görünmenin en önemli 5 nedenini öğrenmek için okumaya devam edin!

  1. Güldüğünüzde, öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda, zıpladığınızda veya hareket ederken istemeden sızıntı yaparsanız, diğer bir deyişle idrar kaçırırsanız. Kaç yaşında olduğunuz veya kaç çocuğunuzun olduğu önemli değildir; mesanenizi her zaman kontrol edebilmelisiniz! Bebek sahibi olduktan sonra çamaşırınızın idrar kaçırma yüzünden ıslanması gerektiği ya da ileri yaşlarda mesanenizin yıpranması yüzünden kaçan idrarın normal olduğu yaygın bir efsanedir. Pelvik taban fizyoterapistleri kasların fonksiyonlarının yeniden kazanılmasında yardımcı olabilir ve mesanenizin kontrolünü geri almanıza yönelik teknikler / stratejiler öğretebilir.
  2. Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya bebek sahibiyseniz. Hamile olan herkes size bunun vücutlarına verdiği zararı anlatabilir. Pelvik taban fizyoterapisi hamileliğiniz boyunca aktif kalmanıza yardımcı olabilir, doğum yaparken pelvik tabanınızı nasıl koruyacağınızı öğretebilir ve doğum sonrası sevdiğiniz egzersizlere ve diğer aktivitelere dönmenizde size güvenli bir şekilde rehberlik edebilir.
  3. Zamanınızı sürekli banyoda geçiriyormuş gibi hissederseniz. Gün boyunca sürekli olarak tuvalete koşuyorsanız, bir yere gittiğinizde ilk tuvaletin nerede olduğuna bakıyorsanız veya idrarı boşaltmanız çok zaman alıyorsa, bir pelvik taban uzmanı size yardımcı olabilir. Günde 6-8 defadan fazla tuvalete çıkıyorsanız (sıvı tüketim miktarına göre bu sayı değişebilir), ilk sıkışmadan sonra birkaç dakikadan fazla bekleyemezseniz pelvik taban fizyoterapisi size yardımcı bir metod olabilir. Hayatınızın tuvaletin etrafında dönmesine gerek yok!
  4. "Aşağıya doğru" bir şeyin sarktığını hissediyor veya elinize bir bombeleşme geldiğini farkediyorsanız. Tahminen kadınların %30-50'si bir dereceye kadar pelvik organ sarkması yaşamaktadır. En yaygın semptomlardan biri basınç, ağırlık veya sarkma hissidir. Pelvik taban fizyoterapisi sıklıkla bu şikayetlerin ameliyata gerek kalmadan çözülmesine yardımcı olabilir!
  5. Karın veya pelvik ameliyat geçirdiniz. Nasıl ki omuz veya diz ameliyatından sonra fizyoterapiste gidiyorsunuz, neden karın veya pelvik ameliyattan sonra gidilmesin? Pelvik taban fizyoterapistleri genellikle sezaryen doğumundan sonra, pelvik organ prolapsusu ameliyatları (örneğin rahim veya idrar kesesi ameliyatları) sonrası, prostatektomi ve histerektomi öncesi ve sonrasında insanlarla çalışırlar.

Yukarıdaki sorunlardan herhangi biriyle mücadele ediyorsanız pelvik taban sağlığınıza önem vermeniz gerekiyor olabilir. Gecikmeden ilgili hekim ve fizyoterapistinize başvurabilirsiniz.